Uroda

Serum z retinolem. Jaki kosmetyk wybrać?

Serum z retinolem. Jaki kosmetyk wybrać?

Skóra dojrzała wymaga starannie dobranej pielęgnacji. Zmarszczki, utrata jędrności, przebarwienia – to wszystko powoduje, że trzeba sięgnąć po odpowiednie kosmetyki. Jednym z nich jest serum z retinolem. Produkt sprawdzi się nie tylko przy cerze dojrzałej, ale także przy pierwszych zmarszczkach. Dzięki temu kosmetykowi można bowiem zapobiec starzeniu się skóry.

Co to jest retinol i jak działa?

Retinol to pochodna witaminy A, która występuje w wielu kosmetykach. Uchodzi za związek, który ma skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, wygładzające skórę oraz rozjaśniające przebarwienia. Stosowany jest więc nie tylko w pielęgnacji skóry dojrzałej, ale również trądzikowej, tłustej czy mieszanej. Wspomagająco może być używany, gdy występuje łuszczyca.

Retinol działa stymulująco na produkcję kolagenu. Sprawia, że zmarszczki stają się wygładzone, a owal twarzy skorygowany. Dodatkowo poprawia się jędrność i elastyczność skóry, a jej wygląd staje się młodzieńczy i promienny. Retinol działa również korzystnie na przebarwienia – zostają one rozjaśnione. Chodzi zarówno o ślady potrądzikowe, jaki i hormonalne. Ponadto działa korzystnie na zwężenie porów skóry oraz na regulację wydzielania sebum.

Serum z retinolem

Firmy kosmetyczne proponują kosmetyki z różną zawartością retinolu. Na początek warto sięgnąć po niskie stężenie na poziomie 0,2 czy 0,5%, by przyzwyczaić skórę. Później można wprowadzić retinol o stężeniu 1 lub 2%. Kiedy sięgnąć po serum z retinolem? Można to zrobić już przed 30. rokiem życia, gdyż już wtedy zmniejsza się produkcja kolagenu.

Serum z retinolem stosujemy wieczorem na oczyszczoną i suchą skórę. Trzeba aplikować cienką warstwę kosmetyku. Po wchłonięciu możemy nałożyć krem nawilżający.

W pierwszych tygodniach stosowania serum można je nakładać dwa razy w tygodniu z kilkudniowym odstępem. Później stopniowo można zmniejszać odstępy czasowe między aplikacjami. Żeby zobaczyć efekty działania retinolu, warto uzbroić się w cierpliwość. Potrzeba kilku, a nawet kilkunastu tygodni.

Co trzeba wiedzieć?

Podczas stosowania retinolu skóra może się zaczerwienić, być podrażniona, piec i łuszczyć się (zwłaszcza wokół oczu i ust). Te objawy powinny minąć w ciągu kilku dni, gdy skóra zbuduje tolerancję na tę aktywną substancję. Nie powinno się też łączyć różnych preparatów zawierających retinol. Nie wolno w jednej pielęgnacji również łączyć retinolu z witaminą C czy kwasowymi peelingami.

Kurację retinolem najlepiej przeprowadzić w porze jesienno-zimowej, gdy słońce nie operuje zbyt mocno. Pozwoli to uniknąć dodatkowych podrażnień. Podczas stosowania serum z retinolem trzeba chronić twarz przed działaniem promieni słonecznych – konieczne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem, np. SPF 50.

Retinolu nie można stosować w ciąży. Nie jest również zalecany podczas karmienia piersią. Wówczas można sięgnąć po tzw. roślinny retinol, czyli bakuchiol. Pozyskuje się go z rośliny (wymieniane są różne jej nazwy – Bakuchi albo Babchi) stosowanej szeroko w chińskiej medycynie tradycyjnej. Wiele firm wprowadziło na rynek kosmetyki z bakuchiolem – są to zarówno kremy, jak i sera.

Udostępnij