W pierwszym roku życia dziecka ma się do czynienia z tak zwanymi skokami rozwojowymi. Są to momenty życia dziecka, w którym staje się ono mniej spokojne, a następnie zazwyczaj nabiera nowych umiejętności. Pierwszy skok rozwojowy dziecka to na pewno emocjonujący czas. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat oraz zapoznać się ze specyfiką skoków rozwojowych u dziecka.
Pierwszy skok rozwojowy
Pierwszy skok rozwojowy zaczyna się po ukończeniu przez dziecko pierwszego miesiąca życia, czyli w piątym tygodniu. Dziecko z dnia na dzień coraz więcej rozumie oraz coraz bardziej interesuje się otaczającym go światem. Po tym skoku dziecko stara się koncentrować na twarzach osób, które się nim zajmują oraz bardziej zwraca uwagę na istotne szczegóły. Jego wzrok z dnia na dzień staje się wyraźniejszy. Oprócz tego głośne dźwięki mogą dziecku przeszkadzać.
Drugi skok rozwojowy
Drugi skok rozwojowy najczęściej ma miejsce w siódmym tygodniu życia dziecka. Dziecko poznaje znaczenie codziennych rytuałów oraz zaczyna je w ogóle zauważać. Dlatego bardzo ważna jest dla niego konieczność codziennie wykonywanych czynności. Oprócz tego po drugim skoku rozwojowym dziecko zaczyna się bawić oraz zauważa swoje rączki. Jest to kolejny etap w jego intensywnym rozwoju. Niektóre dzieci po drugim skoku zaczynają samodzielnie trzymać główkę podczas leżenia na brzuchu, co jest dla nich sporym wysiłkiem.
Trzeci skok rozwojowy
Trzeci skok przypada najczęściej na jedenasty tydzień życia dziecka. Skoki rozwojowe dziecka są niezwykle istotne, ponieważ to właśnie dzięki nim dziecko ma możliwość nabywania nowych umiejętności. Trzeci skok oznacza w dużej mierze poznawanie świata poprzez smak. Oprócz tego dziecko może również zacząć piszczeć i bawić się swoim głosem. Dodatkowo maluch może zacząć rozpoznawać natężenie światła oraz barwę i ton głosu. Jest to dla niego niezwykle ważne.
Czwarty skok w rozwoju
Czwarty skok rozwojowy najczęściej odbywa się, gdy dziecko ma czternaście tygodni. Jednak u niektórych dzieci może on nastąpić nawet w dziewiętnastym tygodniu. Podczas czwartego skoku rozwojowego dziecko zaczyna poznawać nowe funkcje posiadanych przez siebie zabawek. Oprócz tego dziecko coraz lepiej zaczyna komunikować swoje potrzeby. Jak jest najedzone to może odpychać butelkę. Dodatkowo dziecko może również reagować na swoje imię.
Piąty
Piąty skok rozwojowy przypada na czas skończenia przez dziecko dwudziestu dwóch tygodni. W tym czasie dziecko staje się coraz bardziej nieufne wobec otoczenia. Decyduje z kim się chce bawić, a z kim nie. Oprócz tego dziecko może zacząć odczuwać samotność, jeśli zostanie rozdzielone z rodzicem. Dlatego bardzo często zaczyna za nim tęsknić, jeśli nie ma go na horyzoncie.
Szósty skok rozwojowy
Szósty skok rozwojowy najczęściej przypada na trzydziesty trzeci tydzień życia dziecka. Od tego momentu zaczyna się rozwijać inteligencja dziecka oraz coraz bardziej zaczyna ono rozumieć otaczający go świat. Dlatego warto poświęcać dziecku bardzo dużą ilość czasu oraz organizować go w atrakcyjny sposób. Na pewno się to sprawdzi w przypadku każdego malucha, który lubi odczuwać wokół siebie zainteresowanie.
Polecamy: https://www.kobieca-strefa.pl/jakie-objawy-przeziebienia-wystepuja-u-dziecka/
Siódmy
Siódmy skok rozwojowy to ostatni skok w pierwszym roku życia dziecka. Najczęściej przypada on na okres czterdziestego pierwszego tygodnia życia dziecka. W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy, co jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Oprócz tego maluch bardzo chętnie zaczyna naśladować różne dźwięki, które zna ze swojego otoczenia.