Pyłki – małe, ale niebezpieczne. Drzewa, trawy i zioła uwalniają drobne cząsteczki, które utrudniają życie milionom alergików na całym świecie. Pyłek roślin może czasem przelecieć kilkaset kilometrów. Około 30 procent ludzi w Polsce skarży się na katar sienny. Nieleczona alergia na pyłki może uczynić z życia piekło.
Co to jest alergia na pyłki?
To alergiczny nieżyt nosa – zapalenie błony śluzowej nosa, wywołany przez pyłki, zwany także katarem siennym lub alergią na trawy.
Nadmierna reakcja układu odpornościowego klasyfikuje nieszkodliwy pyłek roślinny jako niebezpieczny i tworzy przed nim substancje obronne, które następnie powodują atak na ponowny kontakt z „wrogim” pyłkiem. Uwalniane są przekaźniki zapalne, tak zwane histaminy, które powodują typowe objawy kataru siennego.
Choroba często objawia się kichaniem i wodnistym katarem, a także swędzeniem i zapaleniem spojówek, bólem głowy i zatok, sennością w ciągu dnia i problemami ze snem.
Niektóre pokarmy, takie jak orzechy, jabłka lub pomidory, mogą również wywoływać alergię związaną z istniejącą alergią na pyłki. Mówi się tutaj o alergii krzyżowej.
Alergia na pyłki często trwa tylko kilka dni lub kilka tygodni w roku. Jednak u jednej trzeciej pacjentów może ciągnąć się miesięcami.
Choroba występuje nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wzrasta również liczba dzieci z katarem siennym. Jest to jedna z najczęstszych alergii w Polsce.
Objawy i możliwe konsekwencje
W zależności od nasilenia objawów, alergia na pyłki może prowadzić do zaburzeń snu i senności w ciągu dnia, co znacznie wpływa na wydajność w pracy i szkole. Objawy alergii na pyłki są obciążeniem dla alergików. To znacznie więcej niż sezonowa niedogodność dla większości dotkniętych nią osób. Nieleczona alergia może oznaczać znaczne ograniczenia w życiu codziennym. W najgorszym przypadku pojawiają się problemy z krążeniem i reakcje anafilaktyczne.
Ponadto alergia jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju astmy.
Wyzwalacz alergii na pyłki
W powietrzu, którym oddychamy, znajdują się alergeny powietrznopochodne. Pyłki traw to problem na całym świecie, pyłek brzozy może pokonać nawet 500 km. Ze względu na zmiany klimatyczne leszczyna często kwitnie zimą, a pyłek traw unosi się w powietrzu do września.
Kalendarze pyleń i prognozy mogą ułatwić alergikom codzienne życie.
Istnieją też aplikacje dla alergików, dzięki którym chorzy otrzymują spersonalizowane prognozy dotyczące pyłków i jakości powietrza.
Czy alergia na pyłki wymaga leczenia?
Jeśli nie zdiagnozowano u Ciebie alergii na pyłki, a masz objawy, które znacząco wpływają na jakość Twojego życia, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz prawdopodobnie zapyta Cię o charakter i występowanie objawów oraz wykona test punktowy skóry, aby potwierdzić lub wykluczyć wszelkie podejrzenia alergii na pyłki. Test punktowy to test skórny przeprowadzany ambulatoryjnie.
Leczenie objawów w odpowiednim czasie jest bardzo ważne, w dużym stopniu pozwala uniknąć chorób wtórnych, takich jak astma.
Konsekwencje nieleczonej alergii na pyłki
Błony śluzowe oprócz pyłków, są narażone na zanieczyszczenia powietrza. Alergia na pyłki może szybko przekształcić się w ciężką infekcję dróg oddechowych. Duszność i astma to najpoważniejsze konsekwencje alergii na pyłki. U około jednej trzeciej pacjentów z katarem siennym w ciągu dziesięciu lat rozwija się astma oskrzelowa. Objawy kataru siennego przenoszą się na dolne drogi oddechowe i prowadzą do trwałego dyskomfortu.