Zdrowie

Domowe sposoby na silne bóle miesiączkowe

Domowe sposoby na silne bóle miesiączkowe

Lekki dyskomfort i kłucie w podbrzuszu podczas okresu jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Bóle miesiączkowe mogą pojawić się także w ciąży, w terminie zbliżonym do planowego okresu. Zdarza się jednak, że dolegliwości menstruacyjne są tak silne, że utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jak złagodzić nieprzyjemne objawy? Jakie zioła wskazane są podczas bolesnych menstruacji? Co oznaczają bóle miesiączkowe podczas ciąży?

Silnie bóle miesiączkowe – przyczyny

Bóle menstruacyjne o silniejszym natężeniu pojawiają się przez pierwsze dwa lata od wystąpienia pierwszego krwawienia. Spowodowane są licznymi zmianami hormonalnymi w ciele dorastających dziewczynek.

Na silniejsze bóle miesiączkowe narażone są także kobiety w wieku 20-25 lat. Objawy znikają jednak po pierwszej ciąży. Za bóle w tej partii wiekowej odpowiedzialne są najprawdopodobniej silniejsze skurcze macicy i krótkie neurony, które zanikają właśnie po urodzeniu pierwszego dziecka.

Silne bóle menstruacyjne powinny być jednak skonsultowane z ginekologiem, żeby wykluczyć między innymi zespół policystycznych jajników, czy wystąpienie polipów.

Bóle miesiączkowe w ciąży

Bóle menstruacyjne pojawiające się w ciąży nie zawsze są powodem do niepokoju.

W pierwszym trymestrze dolegliwości, takie jak ból brzucha, tkliwość piersi są skutkiem powiększającej się macicy i licznych zmian hormonalnych, zachodzących w ciele kobiety.

Mogą także pojawić się plamienia w terminie miesiączki.

Bóle miesiączkowe w 9 miesiącu ciąży są spowodowane początkowymi skurczami, przygotowującymi do porodu.

Pamiętajmy jednak, że silne bóle oraz wystąpienie intensywnego krwawienia podczas ciąży należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć poronienie lub odklejenie się łożyska.

Tabletki na bóle miesiączkowe

Na silne bóle menstruacyjne zalecane są preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, o szybkim działaniu. Takim lekiem jest Dexak.

Preparat ten dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i roztworu, który jeszcze szybciej łagodzi dolegliwości bólowe.

Dexak doskonale poradzi sobie także z intensywnym bólem zęba, migreną lub bólem kręgosłupa.

Pomocniczo, w przypadku występowania silnych bóli menstruacyjnych, zaleca się także stosowanie leków wzmacniających układ moczowo – płciowy.

Leki te skutecznie zmniejszają przykre dolegliwości oraz ryzyko wystąpienia silnego bólu podczas kolejnej miesiączki

Jak złagodzić bóle miesiączkowe domowymi sposobami?

Bóle można złagodzić za pomocą termofora oraz relaksacyjnej kąpieli.

Termofor

Termofor położony na brzuchu podczas okresu rozluźni mięśnie i tym samym zmniejszy dolegliwości bólowe. Pamiętajmy jednak, że woda w termoforze nie może być za gorąca.

Nadmierne nagrzanie brzucha może grozić wystąpieniem bardzo intensywnego krwawienia.

Relaksacyjna kąpiel

Kąpiel działa podobnie jak termofor – rozluźnia mięśnie. Do kąpieli możemy wykorzystać np. olejek lawendowy, który doskonale odpręża i ślicznie pachnie.

Kąpiel nie powinna być jednak za gorąca.

Zioła na bóle miesiączkowe

W złagodzeniu bólów menstruacyjnych pomogą również herbaty ziołowe, które należy pić już kilka dni przed planowaną miesiączką.

Rumianek

Rumianek ma silne działanie rozkurczowe i przeciwzapalne. Skutecznie zmniejsza więc bóle żołądka oraz bóle brzucha spowodowane nadmiernymi skurczami macicy.

Krwawnik pospolity

Ziele krwawnika pozwala wyregulować okres, zmniejszyć jego intensywność, a także zredukować dolegliwości bólowe.

Krwawnik zmniejsza również dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Liście malin

Liście malin mają podobne działanie do krwawnika pospolitego. Zmniejszają dolegliwości bólowe i regulują okres.

Silne bóle menstruacyjne potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Z pomocą przychodzą jednak farmaceutyki i zioła, dzięki którym skutecznie poradzimy sobie z przykrymi dolegliwościami.

Udostępnij