Intymne kontakty mogą być udane i satysfakcjonujące dla obu partnerów. Starsze osoby wciąż odczuwają potrzebę bliskości fizycznej, która jest ważna, ponieważ zapewnia mężczyźnie i kobiecie benefity emocjonalne oraz zdrowotne. Jak dbać o swoją seksualną sprawność i dlaczego jest ona istotna również w przypadku osób starszych?
W wieku dojrzałym konieczne jest dostosowanie seksualności do zdrowia i kondycji fizycznej. Mogą pojawiać się problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia erekcji czy suchość pochwy. Nie należy obawiać się stosowania preparatów, które podtrzymują erekcję jak Inventum (np. https://www.i-apteka.pl/product-pol-57334-Inventum-25mg-x-4-tabletki-na-potencje.html), który jest polecany mężczyznom, czy też odpowiednich środków nawilżających dla kobiet, ułatwiających odbycie stosunku płciowego.
Aktywność seksualna w dojrzałym wieku – jak o nią zadbać?
Najważniejsza jest komunikacja z partnerem – wsłuchanie się w swoje wzajemne potrzeby i preferencje seksualne. Wraz z wiekiem może się pojawić wiele zmian fizjologicznych oraz spadek poziomu hormonów, wpływający na libido. Kluczem jest zaakceptowanie tych zmian i szukanie sposobów na dostosowanie życia seksualnego do zmieniającej się sytuacji.
Duży wpływ na udane pożycie seksualne ma zdrowy styl życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i unikanie szkodliwych substancji (takich jak alkohol i tytoń) są sprzymierzeńcami w utrzymaniu zdrowia i witalności, niezbędnych do intymnych kontaktów. W wieku dojrzałym pary mają więcej czasu i swobody, żeby eksperymentować z różnymi formami intymności i odkrywać swoją seksualność na nowo. Należy jednak pamiętać, że seks jest pozytywną aktywnością tak długo, jak odbywa się za obopólną zgodą i nikomu w jego trakcie nie dzieje się krzywda.
Znaczenie kontaktów seksualnych w przypadku starszych osób
Współżycie seksualne odgrywa ważną rolę w życiu dojrzałego człowieka z wielu powodów. Najważniejsze jest nawiązanie bliskiej relacji z drugą osobą. Dzięki intymnym zbliżeniom między partnerami wzmacnia się szczególna więź. Stają się oni dla siebie ważni i potrzebni, a jednocześnie zachowują witalność i motywację do działania. Można więc powiedzieć, że seks odmładza!
Intymne pożycie gwarantuje również fizyczne korzyści dla organizmu, ponieważ regularna aktywność seksualna redukuje stres, poprawa jakość snu, wzmacnia układ odpornościowy oraz zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, co w przypadku osób starszych jest kluczowe dla zachowania zdrowia.
Seksualne kontakty między dojrzałymi partnerami przyczyniają się do poprawy nastroju i samopoczucia. Podczas orgazmu organizm wydziela hormony szczęścia, takie jak endorfiny i oksytocyna, które powodują uczucie euforii – zwiększają poczucie zadowolenia. Dobra jakość życia seksualnego wpływa na poprawę ogólnej jakości związku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku par, które borykają się z problemami, takimi jak brak komunikacji, problemy emocjonalne czy niskie poczucie własnej wartości. Seks może być narzędziem do poprawy relacji między partnerami, nawet starszymi. Na udany związek intymny nigdy nie jest za późno.
Materiał zewnętrzny