Otyłość jest w Polsce dość powszechna, co często wynika ze zmniejszonej ilości ruchu. Miliony Polaków wykonują prace, podczas której zużywa się niewielkie ilości energii, a wiele osób jest niechętnie nastawiona do uprawniania sportu, nie mając na to czasu, a czasem też ochoty. Jak zapobiegać otyłości w takich przypadkach, robiąc to z głową?
Głodzenie się – jeden z największych błędów osób chcących stracić na wadze
Wiele osób, które niewiele się ruszają, postanawia rozpocząć głodzenie się, uważając, że tylko to jest w stanie sprawić, że nie przybędzie im dodatkowych kilogramów. Tymczasem jest to jeden z największych błędów. Głodzenie się bardzo negatywnie wpływa na zdrowie, gdy z organizm potrzebuje stałej dostawy wartościowych składników odżywczych, by pracować.
O dobre odżywianie powinny zadbać też osoby pracujące umysłowo, gdyż mózg potrzebuje witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów, by działać prawidłowo, jednak jak zapobiegać otyłości, jedząc z normalną częstotliwością?
Wystarczy tu wybierać takie pokarmy, które zawierają wiele cennych składników odżywczych, a jednocześnie posiadają bardzo mało kalorii. Należy do nich na przykład cukinia, której dziennie można spożywać nawet kilka kilogramów, a i tak się nie przytyje, gdyż 100g tego warzywa dostarcza zaledwie 16,7 kalorii, a jednocześnie jest ono bardzo korzystne dla zdrowia.
Nieco inaczej działają przy zapobieganiu otyłości rośliny strączkowe, na przykład groch, czy biała fasola. Chociaż są one już zdecydowanie bardziej kaloryczne, jednocześnie powodują one długotrwałe uczucie sytości, a jednocześnie składają się głównie z wysokiej jakości białka i cennych minerałów.
Przyjacielem osób, które zastanawiają się, jak zapobiegać otyłości, jest też masło orzechowe. Jest bardzo kaloryczne, ale jednocześnie oddziałuje ono na mózg, zmniejszając łaknienie. Dwie kanapki z masłem orzechowym na śniadanie nie są zbyt kaloryczne, a dzięki nim wiele osób bez problemu dotrwa do obiadu bez podjadania, jednocześnie ciesząc się wysokim poziomem energii, której dostarcza taki posiłek.
Jak zapobiegać otyłości – błonnik
Błonnik to zbiorowa nazwa rozmaitych substancji, które tworzą błony komórkowe roślin. Ludzki układ pokarmowy go nie trawi, wydalając go. Jednocześnie błonnik zapewnia uczucie sytości na długi czas. Wystarczy więc zwiększyć znacznie spożycie błonnika, by dość szybko zaobserwować efekty w postaci szczuplejszej sylwetki. Dodatkowo błonnik ułatwia wypróżnianie, a do tego obniża poziom cholesterolu.
Jego zwiększonemu spożyciu musi jednak towarzyszyć również i większa ilość przyjmowanych płynów. Błonnik wchłania płyny, a bez nich spowodować może bardzo uporczywe zaparcia i uczucie ciężkości.
Po duże ilości błonnika nie powinny sięgać też osoby z niektórymi chorobami jelit i reszty układu pokarmowego.
Naturalne środki zapobiegające przybieraniu na wadze, które niemal każdy posiada w domu
Zastanawiając się nad tym, jak zapobiegać otyłości, warto dać szanse naturalnym substancjom. Wiele osób posiada je w domu, nie zdając sobie sprawy z ich działania. Należą do nich zioła, przyprawy i niektóre produkty spożywcze.
Dość popularnym sposobem na zapobieganie otyłości jest regularne przyjmowanie 2-3 razy dziennie łyżki octu jabłkowego dodanej do szklanki wody. Ocet jabłkowy hamuje wchłanianie się tłuszczów z pokarmów do organizmu – zostaną one po prostu wydalone.
Popularnym produktem, który umożliwi zachowanie szczupłej sylwetki, jest też zielona herbata. Reguluje trawienie, ale również jest naturalnym termogenikiem, czyli sprawia, że energia zużywana jest efektywniej.
Zobacz także: https://www.kobieca-strefa.pl/co-zamiast-kawy-by-dodac-sobie-energii/
Niemal każdy posiada też w domu przyprawy takie, jak kurkuma, imbir, czy cynamon. Wszystkie one są również silnymi termogenikami, znacznie przyspieszając proces chudnięcia. Popularną wśród mało ruszających się na co dzień osób chcących zachować szczupłą sylwetkę miksturą jest zielona herbata z imbirem.
Powyższe przykłady pokazują, że nie trzeba uprawiać sportu, by utrzymać szczupłą sylwetkę. Wystarczy jedynie racjonalnie się odżywiać. Nie oznacza to jednak, że można bezkarnie pozostać nieaktywnym.
Długi brak aktywności fizycznej jest przyczyną chorób stawów, depresji i innych zaburzeń psychicznych. Wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego, trawiennego i nerwowego, dlatego warto jednak ruszać się regularnie.