Mięta uznawana za lekarstwo na bóle głowy, niestrawność i dolegliwości psychiczne, była znana od dawna w różnych częściach świata. Już w pismach Hipokratesa można znaleźć wzmianki o korzyściach mięty dla organizmu.
Obecnie powszechnie stosuje się około 20 gatunków tej niezwykle aromatycznej rośliny, zarówno w kuchni, jak i w medycynie.
W Rosji mięta od dawna uważana jest za jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych. Jeszcze w XIX wieku, oprócz lokalnych dzikich gatunków, można było znaleźć w ogrodach wiele odmian rośliny, z której produkowano pastylki miętowe, wodę zapachową, nalewki i kojące herbaty ziołowe. Sprawdź – mięta przeciwwskazania i właściwości odżywcze.
Mięta – wartościowe składniki aromatycznego zioła
Współczesne możliwości medycyny i biotechnologii znacznie wyprzedzają czasy Hipokratesa. Dziś specjaliści są zgodni – mięta pieprzowa, zarówno liście i łodygi rośliny to potężne lekarstwo na wiele dolegliwości i chorób.
Swoje właściwości mięta pieprzowa zawdzięcza cennym składnikom roślinnym.
Ma bardzo wysokie stężenie olejku miętowego (mentolu) – od 2,5% do 6% masy liści lub kwiatostanów. To właśnie ta substancja decyduje o smaku i zapachu zioła, a także jest podstawą dobroczynnych właściwości mięty.
Mentol ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwświądowe, chłodzące i wspomaga trawienie.
Mięta w połączeniu z innymi ziołami jest doskonałym środkiem leczniczym, jednocześnie zawartość kalorii w roślinie jest niezwykle niska – 70 kcal.
100 g zebranej mięty zawiera 3,75 g białka, 6,89 g węglowodanów i tylko 0,94 g tłuszczu. Dodatkowo ma dużo błonnika i cennych kwasów organicznych, witamin i soli mineralnych.
W składzie znajdują się niezastąpione dla organizmu witaminy: A, B1 i B2, B3, B6 i B9, C, PP i pierwiastki śladowe, takie jak: wapń, fosfor i sód, potas i magnez.
Oprócz cennego mentolu, roślina zawiera etery, garbniki, fitoncydy i flawonoidy.
Warto zobaczyć: https://www.kobieca-strefa.pl/jak-zapobiegac-otylosci-w-prosty-sposob-przy-niewielkiej-ilosci-ruchu-nie-tracac-przy-tym-zdrowia/
Zastosowanie mięty w medycynie naturalnej i konwencjonalnej
Olejek eteryczny z liści używany w różnych rodzajach terapii i profilaktycznie, przeciwdziała wielu dolegliwościom. Preparaty zawierające mentol mają działanie uspokajające, przeciwbólowe, rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwzapalne. Mięte zaleca się spożywać jako bezpieczny dodatek do potraw i napojów. Szczególnie popularna jest w krajach o ciepłym klimacie, który sprzyja rozwojowi bakterii.
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej w połączeniu z innymi składnikami roślinnymi, skutecznie zwalcza nieżyt nosa, zapalenie jamy ustnej i gardła, ból gardła i inne objawy.
Herbata miętową stosuje się w leczeniu stanów zapalnych układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego i wątroby.
Świeża mięta w składzie potraw i napojów nie tylko poprawia ich smak. Aktywnie zwiększa apetyt, niweluje nieprzyjemne objawy takie jak nudności, zgaga i zwiększona produkcja gazów.
Napar i wywar z mięty działają tonizująco i pobudzająco.
Suplementy na bazie mięty mogą skutecznie koić i łagodzić stres. Przyspieszają aktywność umysłową i pomagają organizmowi przezwyciężyć migreny i bezsenność.
Zobacz także: https://www.kobieca-strefa.pl/borowka-amerykanska-wlasciwosci-zdrowotne-jak-uprawic-ten-cudowny-owoc/
Mięta przeciwwskazania
Herbata i zewnętrzne stosowanie mięty nie szkodzą przyszłym matkom, ale nie zaleca się stosowania olejku eterycznego w czystej postaci w czasie ciąży. Mentol w dużym stężeniu może powodować bóle, wymioty oraz nadmierne pobudzenie, niewskazane dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka.
Ostrożnie miętę powinny stosować osoby z wysokim ciśnieniem krwi.
Mięta hamuje metabolizm leków na nadciśnienie i przez to nasila ich działanie.
Jeśli chodzi o układ pokarmowy, możliwe są zarówno korzyści płynące z mięty, jak i szkody wynikające z nieostrożnego spożycia produktów ziołowych.
Pediatrzy odradzają podawanie herbaty miętowej, wywarów i innych leków ziołowych dzieciom do trzeciego roku życia. Warto zobaczyć: https://www.kobieca-strefa.pl/dieta-przyszlej-mamy-czego-nie-jesc-w-ciazy/