Zdrowie

Podologia – najważniejsze informacje

Podologia – najważniejsze informacje

Stopa ma 26 kości, 33 stawy oraz wiele mięśni, ścięgien i więzadeł. Problemy ze stopami mogą znacząco wpłynąć na codzienne życie człowieka. Jakość życia w dużej mierze jest uzależniona od poprawnej mobilności ciała, dlatego też warto profilaktycznie odwiedzać zaprzyjaźniony gabinet podologiczny.

Kim jest podolog i czym się zajmuje?

Podolog może diagnozować i leczyć wiele schorzeń stóp, od złamań kości po powikłania chorób podstawowych, w tym cukrzycę i zapalenie stawów. Specjalizuje się w opiece medycznej i leczeniu schorzeń dotykających obszaru stóp i kończyn dolnych, w tym owrzodzenia, uszkodzenia nerwów stóp i urazów sportowych. Więcej informacji znajdziesz na http://podocenter.pl/

Z jakimi problemami zdrowotnymi należy odwiedzić gabinet podologiczny?

Każdy może udać się do podiatry w celu konsultacji profilaktycznej, natomiast koniecznością jest wizyta w gabinecie podologicznym, jeśli nastąpiło uszkodzenie stopy i pojawił się silny obrzęk lub przebarwienia skóry, jeśli otwarta rana się nie goi, pojawiło się drętwienie, mrowienie lub utrata czucia w stopie.

Każdy ból czy dyskomfort w obrębie kończyn dolnych powinien być zweryfikowany w trakcie konsultacji u podologa, gdzie oprócz wstępnej diagnozy, uzyskamy również plan leczenia i zalecenia dotyczące pielęgnacji obszaru zmienionego chorobą. Podologia Warszawa specjalizuje się w leczeniu wszystkich tych schorzeń. 

Kiedy podolog powinien zająć się stopami?

Podolog może diagnozować i leczyć szeroki zakres schorzeń, w tym:

  • urazy stopy, takie jak złamania kości, a także skręcenia i nadwyrężenia;
  • ból stopy i stan zapalny z powodu zwyrodnienia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów lub dny moczanowej;
  • schorzenia stopy cukrzycowej, takie jak infekcje, przewlekłe owrzodzenia, uszkodzenia nerwów lub neuropatia;
  • nieprawidłowości strukturalne stopy, w tym palce młotkowate, płaskostopie i wysokie łuki;
  • schorzenia skóry, takie jak brodawki, odciski, dermatoza podeszwowa i grzybica stóp;
  • stany paznokciowe, w tym wrastające paznokcie i infekcje paznokci;
  • przyczyny bólu pięty, takie jak zapalenie powięzi podeszwowej.

Dziedzina nauki w zastosowaniu praktycznym

Podologia ma szeroki zakres zastosowania, od kosmetycznego usuwania narośli na skórze po leczenie neuropatii cukrzycowej. Kiedy domowe sposoby leczenia zmian w obszarze kończyn dolnych nie są skuteczne, należy wdrożyć procedury leczenia w profesjonalnych gabinetach podologicznych. Dodatkowo odpowiednio skonstruowane i praktyczne narzędzia zostały przystosowane na potrzeby podologii, takie jak frezarki, cęgi, dłutka czy skalpele.

Kiedy ból ogranicza mobilność stóp, a domowe sposoby leczenie nie są skuteczne…

Częstym powodem wizyty u podiatry są na przykład wyrośnięte paznokcie. Pojawiają się, gdy paznokieć zaczyna wrastać w rowek palca, co może powodować znaczny ból i dyskomfort, a także ograniczenie mobilności stóp. Przyczyną może być noszenie źle dopasowanego obuwia – nacisk butów, które są zbyt wąskie u góry lub zbyt ciasne, może powodować zmiany wokół palców i paznokci. 

Inne przyczyny to nieprawidłowo przycięte paznokcie – zbyt krótkie obcięcie powoduje później nieprawidłowy przyrost paznokcia i pojawienie się stanu zapalnego w miejscu, gdzie nastąpiło uszkodzenie skóry. Wrastające paznokcie powodują zaczerwienienie, obrzęk, ból, a nawet wysięk ropny, co może wskazywać na obecność infekcji.

Istnieje kilka sposobów leczenia i zapobiegania wrastającym paznokciom, podiatra w ostateczności może usunąć paznokieć lub jego część i wdrożyć leczenie farmakologiczne w celu zakończenia infekcji.

Nasze stopy są podstawą wsparcia, równowagi i ruchu całego ciała. Dlatego, należy regularnie korzystać z usług gabinetów podologicznych, gdzie podolog jest gotowy wesprzeć w procesie leczenia w zakresie schorzeń stóp, nie tylko w sytuacjach koniecznych, ale również w celach profilaktycznych.

Udostępnij