Równowaga PEH jest jednym z kluczowych filarów jeżeli chodzi o świadomą pielęgnację włosów, dlatego też tym bardziej nie można przejść obok niej obojętnie. PEH najprościej rzecz mówiąc to równowaga pomiędzy trzema najważniejszymi grupami składników do których zaliczamy emolienty, proteiny i humektanty. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać najskuteczniejsze techniki pielęgnacji włosów.
Czym tak naprawdę jest porowatość włosów?
Powierzchnie włosów jak powszechnie wiadomo pokryte są drobnymi łuskami, które zbudowane są z kwasów tłuszczowych i cysteiny. Wspomniane łuski stanowią tak naprawdę zewnętrzną ochronę włosów, dlatego też koniecznie należy zadbać o ich stan. Jeżeli chodzi o porowatość, to oznacza ona z kolei stopień odchylenia wspomnianych łusek na powierzchni. Odchylenie łusek zależy nie tylko od indywidualnych cech genetycznych, ale również od sposobu pielęgnacji włosów. W zależności od stopnia rozchylenia poszczególnych łusek można wyróżnić włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Aby dowiedzieć się jaki masz rodzaj włosów warto wykonać test na porowatość włosów. Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów ma oczywiście bezpośredni wpływ na kondycję i stylizację włosów w całej jej strukturze.
Rodzaj włosów ma znaczenie
Przy pielęgnacji włosów w pierwszej kolejności należy skupić się na doborze odpowiednich składników. Jeżeli chodzi o włosy niskoporowate, to najlepszym wyborem są roślinne proteiny, a w szczególności naturalne ekstrakty roślinne i glinki (np. Oat, Corn albo Soy). Nie można zapominać także o olejach małocząsteczkowych i humektantach. Warto rozglądać się za kosmetykami, które w swoim składzie mają olej kokosowy, aloes, kwas hialuronowy i masło shea. Pamiętać należy jedynie o tym, aby unikać dużej ilości olejów, ponieważ mogą one niestety nadmierne obciążyć włosy.
W przypadku włosów średnioporowatych najlepiej postawić na kosmetyki oparte na keratynie i hydrolizowanym jedwabiu. Jeżeli chodzi o emolienty, to godny uwagi jest nie tylko popularny olej ze słodkich migdałów, ale również rewelacyjna oliwa z oliwek. Uważać należy jedynie na kosmetyki, które w swoim składzie mają olej kokosowy.
Szczególnej opieki wymagają włosy wysokoporowate, które potrzebują wielkocząsteczkowych protein. Kluczowymi składnikami jest nie tylko kolagen, ale również proteiny mleczne i elastyna. Godne polecenia są także oleje wielkocząsteczkowe, a w szczególności olej z nasion bawełny albo olej z nasion ogórecznika. Przy włosach wysokoporowatych uważać należy jedynie na masła, które mogą powodować puch.
Zobacz więcej: https://www.kobieca-strefa.pl/olejowanie-wlosow-naturalny-zastrzyk-zdrowia/
Równowaga PEH – jak ją osiągnąć?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że każdy człowiek ma nieco inne włosy, dlatego też, aby osiągnąć równowagę PEH należ przetestować kilka powyżej opisanych składników. Dzięki szczegółowej obserwacji będzie można wybrać optymalne kosmetyki. Świadoma pielęgnacja włosów wymaga indywidualnego podejścia. W wyborze odpowiednich kosmetyków niezbędne jest poznanie porowatości włosów. Niskoporowate włosy są zazwyczaj bardzo gładkie, lśniące i wyróżniają się zdrowym wyglądem. Wysokoporowate włosy są z kolei szorstkie i suche, dlatego też są skłonne do puszenia. Średnioporowate włosy to tak naprawdę mieszanka dwóch wcześniej opisanych typów. Kluczem do sukcesu jest stworzenie dobrego planu pielęgnacji włosów. Pamiętać należy również o tym, że deklaracje producentów i napisy umieszczone na kosmetykach niestety nie zawsze są adekwatne do faktycznego składu. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby podczas pielęgnacji włosów zwrócić uwagę na pogodę i punkt rosy. Przy deszczowej pogodzie warto zrezygnować z humektantów. Przy suchej pogodzie należy z kolei zrezygnować z emolientów.
Świadoma pielęgnacja włosów – co trzeba wiedzieć?
Utrzymanie równowagi PEH wbrew pozorom wcale nie musi być drogie. Skuteczne domowe maski bez problemu można wykonać z podstawowych produktów spożywczych. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład naturalne maski z jajek i jogurtu. Dobrym pomysłem jest także modyfikowanie bazowych masek emolientowych. Aloes, miód i keratynę można w każdej chwili dodać do większości kosmetyków. Specjaliści zalecają korzystanie z dwóch szamponów. Delikatny szampon można stosować na co dzień, ale mocno oczyszczający co cztery mycia. Korzystając z szamponów pamiętać należy jedynie o tym, aby myć wyłącznie skórę głowy. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że ogromną rolę odgrywa prawidłowe nakładanie poszczególnych składników. Pielęgnację włosów należy rozpocząć od nałożenie protein i humektantów. Ostatnim etapem pielęgnacji jest oczywiście stosowanie emolientów.
W jaki sposób poradzić sobie z przeproteinowaniem?
Przeproteinowanie jest problemem wielu osób, które testują nowe kosmetyki w celu wybrania optymalnego składu. Przy przeproteinowaniu najlepiej dokładnie umyć włosy szamponem z SLES. Zalecane jest także nałożenie dużej ilości emolientów, dzięki którym będzie można zniwelować przesusz. Problemem może okazać się także przeemolientowanie. W tym konkretnym przypadku należy z kolei postawić na oczyszczające mycie PEH z bardzo dużą ilością humektantów i protein. Dzięki kosmetykom tego typu będzie można nadać włosom lekkości i raz na zawsze zapomnieć o strąkach. Przy przehumektantowaniu wystarczy jedynie umycie włosów i dołożenie dodatkowych protein, dzięki którym będzie można usztywnić fryzurę.
Dlaczego warto?
Świadoma pielęgnacja włosów nie skupia się jedynie na dostarczeniu odpowiednich składników. Niezbędna jest nieustanna obserwacja i bardzo szybkie reagowanie na potrzeby włosów. Tylko przestrzegając tych zasad będzie można liczyć na miękkie, gładkie, nawilżone i odpowiednio odżywione włosy, które oprócz niespotykanej kondycji będą mogły pochwalić się dużą odpornością na uszkodzenia. Pamiętać należy także o tym, że dążąc do równowagi PEH na początku efekty nie są tak bardzo widoczne, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.
Równowaga PEH – czym są emolienty?
Emolienty to nic innego jak popularna powłoczka włosów, która odpowiada nie tylko na idealną gładkość, ale również za miękkość. Specjalna powłoczka skutecznie chroni przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. W dzisiejszych czasach praktycznie każda odżywka i maseczka do włosów w swoim składzie zawiera emolienty. Jeżeli włosy są suche, lekkie i sianowate, to wyraźny sygnał, że brakuje właśnie emolientów. Nadmiar skutkuje z kolei nadmiernym obciążeniem włosów i strączkowaniem. Najpopularniejszymi emolientami są różnego typu silikony, woski, oleje i lanolina. Aby zrównoważyć emolienty należy zwrócić szczególną uwagę na proporcje protein i humektantów.
Co trzeba wiedzieć o proteinach?
Proteiny są z kolei cegiełkami włosów i to właśnie one nadają zdrowej objętości. Proteiny błyskawicznie wypełniają mikrouszkodzenia na pasemkach i pozwalają uzyskać niesamowity połysk. Bez odpowiedniej ilości protein włosy błyskawicznie matowieją i stają się oklapnięte. Przy nadmiarze protein pojawia się puch i charakterystyczne filcowanie/plątanie. Pamiętać należy zawsze o tym, że proteiny stoją w opozycji do humektantów, dlatego też należy je nawzajem równoważyć. Godne polecenia są przede wszystkim proteiny roślinne, które są doskonałym wyborem nie tylko dla wegan, ale również dla osób z wrażliwymi włosami.
Równowaga PEH – Czym charakteryzują się humektanty?
Humektanty najprościej rzecz mówiąc odpowiadają po prostu za nawilżenie włosów. Najpopularniejszymi humektantami jest aloes, miód, panthenol, cukier oraz niacynamide. Osoby, które potrzebują delikatnych humektantów powinny postawić na mel i glycerin. Świadoma pielęgnacja włosów skupia się przede wszystkim na równoważeniu humektantów z proteinami. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że humektanty można wykorzystać jako niezawodny podkład pod oleje. Wspomniana gliceryna odpowiada za utrzymanie objętości włosów u samej nasady. Jeżeli chodzi o panthenol to hamuje on puszenie i działa antystatycznie.
Pielęgnacja skóry włosów
Aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, w pierwszej kolejności należy zadbać o skórę. Na skład kosmetyków w szczególności powinny uważać osoby, które zmagają się z podrażnieniami i borykają się z częstym przetłuszczaniem. Uważać należy przede wszystkim na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają alkohol. Najbezpieczniejszym wyborem będą niezawodne wcierki na bazie wody, które są bardzo bogate w naturalne ziołowe ekstrakty. Przy wrażliwej skórze najlepiej sprawdzi się delikatne mydło, które jest najlepszą alternatywą dla detergentów zawartych w ogólnodostępnych szamponach. Jeżeli często swędzi nas głowa, to należy jak najszybciej zrezygnować z kosmetyków, które w swoim składzie zawierają Methylisothiazolinone. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy nie mamy nadwrażliwości na CAPB. Osoby z delikatną skórą powinny zrezygnować z peelingów mechanicznych. Satysfakcjonujące efekty przynosi masaż głowy, który stymuluje mikrokrążenie. Osoby, które nie wiedzą na jakie kosmetyki postawić mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonej fryzjerki. Większość problemów wynika z nieprawidłowego suszenia włosów. Przy delikatnej skórze najlepiej postawić na miękki ręcznik, który jest najlepszą alternatywą dla suszarki.